ANTALYA ŞEHİR TİYATROLARI KUKLA BİRİMİ PERDE DİYOR!

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından geçtiğimiz sezondan beri büyük bir titizlikle hazırlıkları sürdürülen Kukla Tiyatrosu Birimi 2016-2017 Tiyatro Sezonunda seyircisiyle buluşuyor. Böylece Antalya Şehir Tiyatroları, Türkiye’nin Kukla Birimi’ne sahip tek kurum tiyatrosu olarak yine bir ilke imza atıyor.

Kukla Tiyatrosu Birimi’nin sanat danışmanlığı görevini ise Jaques Mathiessen üstleniyor. Sanatçının 2007 yılında çocuklar ve gençler arasında çok kültürlü bir platform oluşturmak amacıyla kurmuş olduğu Pasaport Tiyatro Prodüksiyon (Passepartout Thetare Production)’un da desteği ile projeler üreten Kukla Tiyatrosu Birimi’nin sahneye koyduğu ilk oyun “Elbise Var İnsan Yok İnsan Var Elbise Yok”. Tüm dünyada çocuklar tarafından en sevilen ve bilinen masal yazarlarından biri olan Hans Christian Andersen’den sahneye uyarlanan oyunun yönetmenliği de Jaques Mathiessen’e ait. Oyunun kukla tasarımları ise Burkina Fasolu sanatçı Issa Ouedraogo tarafından yapıldı. Giyinmeyi çok seven ve tüm parasını kıyafetlere harcayan bir kralın iki düzenbaz tarafından kandırılmasının anlatıldığı bu neşeli ve öğretici masal Antalya Şehir Tiyatroları sahnesinde kuklalar ile can buluyor.

Türkiye genelinde yapılan bir araştırma sonucunda, kukla yapımı ve canlandırılması alanında uzmanlaşmış, konservatuvar mezunu beş genç kukla oynatıcısının göreve başladığı Kukla Tiyatrosu Birimi’nin ilk oyunu olan “Elbise Var İnsan Yok, İnsan Var Elbise Yok” 24 Aralık Cumartesi günü saat 13.00 ve 15.00’de yapılacak olan ücretsiz iki özel gösterim ile seyirci karşısına çıkacak. Bu özel gösterimler için ücretsiz davetiyeler Antalya Şehir Tiyatroları gişesinden temin edilebilir.

Diğer yandan ikinci oyununun hazırlıklarını da sürdüren Kukla Tiyatrosu Birimi yine Hans Christian Andersen’in bir masalını çocuklarla buluşturmayı planlıyor. Yazarın her çocuk tarafından neredeyse ezbere bilinen, en tanınmış eserlerinden “Çirkin Ördek Yavrusu”nun bir uyarlamasını sahneleyecek olan Kukla Tiyatrosu Birimi’nin ikinci oyununun yönetmenliği ve kukla tasarımları ise Litvanyalı sanatçı Martynas Lukosius’a ait. Oyunun dramaturgisini ise Danimarkalı sanatçı Christian Clausen yapıyor. Provaları halen devam etmekte olan oyun Ocak ayı sonunda seyirci karşısına çıkacak. Son derece yoğun bir çalışma içinde bulunan Kukla Tiyatrosu Birimi’nin sorumluluğunu ise Antalya Şehir Tiyatroları’nın tecrübeli oyuncusu Mustafa Doğan Ayhan yürütüyor.

Çocukların duygusal zekalarının gelişiminde, yaratıcılık kapasitelerinin ortaya çıkmasında ve öğrenme süreçlerinin sorunsuz devam etmesinde sanatın özellikle de tiyatronun çok etkin bir rolü olduğunu söyleyen Antalya Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür, Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi’nin ardından hayata geçirdikleri Kukla Tiyatrosu Birimi ile kurum olarak gelecek nesiller için sağlam bir adım daha attıklarını sözlerine ekledi. Antalya Şehir Tiyatroları olarak güçlü ve dinamik bireylerin yetişmesinde taşıdıkları sanatsal sorumluluğun farkında olduklarını söyleyen Mehmet Özgür, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel’in de çocuk ve gençlerin sanatla buluşturulması konusuna hassasiyetle eğildiğini ve bu sayede geleceğe umutla baktıklarını da özellikle ifade etti.

FB İletişim